Sárvári Balázs: A jó és a rossz közgazdaságtana

Időpont: szerda 17:40-től

Kreditérték: 6 kredit

Helyszín: PT

Vállalkozásfejlesztés + Pesuth Tamás: Pénzügyi kommunikációs gyakorlatok (közgazdaságtan kötelezőnek elszámolható)

Időpont: hétfő 18:00 óra + április 10-12. tömbösített kurzus

Kreditérték: 6 kredit

Helyszín: PT


A 2014/2015-ös tanév tavaszi félévének (egyik) közgazdaságtanként elszámolható kurzusa két részből áll:

1. Vállalkozásfejlesztés (3-4) alkalom.
A tavalyi tanév tavaszi félévéhez hasonló formában indul idén is a vállalkozásfejlesztés (fél)kurzus.

Az egyes kurzusalkalmak során az üzleti élet prominens képviselői avatják be a hallgatókat a kereszténység és a vállalkozói
szféra összehangolási lehetőségeibe. A meghívott előadók életútjának bemutatása mellett nagy hangsúlyt kapnak azok a sarokkövek, amelyek fontosak lehetnek azok számára, akik vállalkozásra adnák a fejüket a későbbiekben.

A kurzus megszervezésében, valamint az előadók meghívásában Varga Szabolcs (bankár, Bank Gutman) segít nekünk.

2. Pesuth Tamás: Pénzügyi kommunikációs gyakorlatok (április 10-12., tömbösített)
A kurzus célja, hogy elősegítse a hallgatók kommunikációs képességének fejlődését különböző pénzügyi témák feldolgozásával.

____________________________________________________________________________________________________________________________

A kurzus csak akkor számít teljesítettnek és akkor kapható érte 6 kredit, ha mindkét kurzus(fél)t teljesíti a hallgató.

Bartók Tibor SJ: Teológia - Jezsuiták: Egy modernül antimodern szerzetesrend

Időpont: március 3., 17., 31. és április 14., 21. (kedd 20:00-tól)

Kreditérték: 3 kredit

Helyszín: március 3-án a Folyóirat-olvasó, a többi alkalommal a PT


Az újkori történelemnek kevés olyan vitatott egyházi és társadalmi csoportja van, mint a jezsuita rend. A történetírás kétféleképp közeledett sokáig hozzájuk: vagy angyalként vagy ördögként igyekeztek beállítani őket. Ez az előadás-sorozat megpróbálja emberként bemutatni őket történetüknek öt szakaszában, melyek egy-egy korfordulót jelentenek nemcsak a jezsuita rend, hanem az egyház és a társadalom kapcsolatának alakulása szempontjából. A Jézus Társasága története így egyfajta „obszervatóriummá” válik e kapcsolat mélyebb megértéshez.

1.    Egy „rendellenes” szerzetesrend : a Jézus Társasága alapítása
Az első előadás a jezsuita rend alapításának éveit, egyházi és társadalmi kihívásait, s az újonnan alapított rend jogi, küldetésbeli, szociológiai és kulturális sajátosságait igyekszik bemutatni.

2.    Diktátor vagy megmentő? Claudio Acquaviva generális (1581-1615) szerepe
Az 1540-ben alapított Jézus Társasága első nagy - növekedésből fakadó - krízisét a XVI. század végén és a XVII. század elején éli. A rendet egyszerre fenyegeti a lelki elsekélyedés, a különféle munkákban való szétmorzsolódás, a túlzott társadalmi és politikai szerepvállalás, valamint a külső - egyházi és társadalmi - támadások sorozata. A Társaság 5. generálisa, Claudio Acquaviva keményen küzd a rend fennmaradásáért és reformjáért. Máig vitatott, hogy az Acquaviva által bevezetett reformok - amelyek a XX. század közepéig éreztették hatásukat a jezsuita rendben - meghamisították vagy egyszerűen csak a körülményekhez alakították az ignáci ideált.

3.    „Kioltjuk és elnyomjuk.” A Társaság feloszlatása
1773. július 21-én XIV. Kelemen pápa Dominus ac Redemptor kezdetű bullájával feloszlatta az egyház könnyűlovasságának és elitjének tartott jezsuita rendet. Vajon csak véletlenek sorozata vezetett ehhez a súlyos pápai döntéshez, vagy a rend sajátosságai és egyházi-társadalmi szerepvállalása eleve erre a sorsa determinálta a vallási és szekuláris szférák szétválásának folyamatában? Erre próbál választ keresni az előadás.

4.    Péter hajójának régi-új evezősei: a Társaság helyreállításának története

Ez a negyedik előadás a feloszlatás negyven éves időszakát, a porosz- és oroszországi túlélést, a helyreállítás folyamatát, végül a helyreállított rend sajátosságait járja körül. VII. Piusz pápa 1814-ben egy szerény rendet állít vissza, amely azonban hamarosan fejlődésnek indul. Megpróbálunk választ keresni arra, hogy vajon miben áll a folytonosság a feloszlatott és a visszaállított jezsuita rend között, s miben mutatkozik különbség.

5.    Új jezsuita modell? Jezsuiták 1965 után. Ferenc pápa és a jezsuiták
A 31. Általános Rendgyűlésen 1965-ben megválasztott Pedro Arrupe generálissal új fejezet kezdődött a jezsuita rend történetében. Kérdés, hogy a rendi terminológiába bekerülő új kifejezések, mint például a „társadalmi igazságosság előmozdítása”, mennyiben változtatják meg a jezsuita identitást, szolgálatot és jövőképet. Kérdés az is, hogy az első jezsuita pápa szolgálata milyen hatást gyakorol a Jézus Társasága, de még inkább az egyház és a társadalom kapcsolatának jelenére és jövőjére.

Jog

Időpont: február 24., március 3., 10. (kedd 20:00-tól) + 2 "gyakorlati" alkalom

Kreditérték: 4 kredit

Helyszín: PT


Dr. Szerletics Antal, PhD
Adjunktus, Nemzeti Közszolgálati Egyetem
Szerletics.Antal@uni-nke.hu

A kurzus célja, hogy betekintést nyújtson a magyar jogrendszer és igazságszolgáltatás működésébe. A hallgatók a félév során három alkalommal tanórai keretek között ismerkednek meg a magyar jogrendszer felépítésével és általános jellemzőivel (főbb jogágak, anyagi jogi előírások, intézményrendszer). A félév második felében a csoport az igazságszolgáltatás gyakorlati működésébe nyer betekintést egy büntetés-végrehajtási intézetben illetőleg egy bíróságon tett látogatáson keresztül. 

A tantárgy felépítése:

1)    A magyar jogrendszer szerkezete. A jogforrások. A jogrendszer jogágak szerinti tagozódása. (közjog és magánjog, alkotmányjog, alkotmányos alapintézmények)
2)    Büntetőjogi, büntető-eljárásjogi és bv. jogi kérdések
3)    Kitekintés. Az igazságszolgáltatás működése kontinentális és angolszász jogrendszerekben (esküdtbíráskodás, precedens)
4)    Látogatás bv. intézetben
5)    Bírósági tárgyaláson való részvétel

Ajánlott irodalom:

•    Közigazgatási alapvizsga jegyzet (Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Budapest, 2014) ('Alkotmányos és jogi alapismeretek' c. fejezet, pp. 9-37) Letölthető: http://vtki.uni-nke.hu/kozigazgatasi-vizsgak/kozigazgatasi-alapvizsga/tananyag-es-kovetlemenyrendszer
•    Trócsányi László -Schanda Balázs: Bevezetés az alkotmányjogba (HVG-ORAC, Budapest, 2013)
•    Kis Norbert - Hollán Miklós: Büntetőjog I-II. (Általános és különös rész, Dialóg Campus, Budapest-Pécs, 2013, 2011)
•    Szabó Miklós (szerk.): Bevezetés a jog- és államtudományokba (Bíbor kiadó, Miskolc, 2012, ötödik kiadás)
•    Tansegédlet a büntetés-végrehajtási jog tanulmányozásához (Kiadja: ELTE Büntető Eljárásjogi és Büntetés-végrehajtási Jogi Tanszéke, Budapest, 2014). Letölthető: www.ajk.elte.hu → A Karról → Tanszékek → Büntető Eljárásjogi és Büntetés-végrehajtási Jogi Tanszék