A kurzus célja, tevékenységének jellemzése és tematikája

2012-2013 tavaszi félév

A Szent Ignác Szakkollégium hallgatóinak sokoldalúságát és széles érdeklődési körét szépen példázza, hogy 2007. őszétől minden félévben megalakult a kamarakórus. A hallgatók azzal a céllal jelentkeznek erre a speciális kollégiumra, hogy megtapasztalják az éneklés örömét, amely abból származik, hogy ez merőben más tevékenység egyéb elfoglaltságaikkal szemben, akár a tanulmányi, akár sporttevékenységüket nézzük.

Ugyanis a zenei tevékenység, különösen az éneklés az agynak olyan területeit dolgoztatja, amelyet egyébként nem használunk, ezért annak ellenére, hogy rendkívül intenzív szellemi és fizikai tevékenység, mégis úgy érezzük, hogy pihentet és frissít. Ezen felül rendkívül fejlesztő is, mivel az éneklésnél a zenére és a szövegre egyszerre kell figyelni, így mind a két agyféltekének egyszerre kell dolgozni, ami igen ritka feladat az agynak, ez szintén nagyon jótékony, frissítő hatású. Mivel rendkívüli koncentrációt és nagyfokú figyelemmegosztást igényel (a kottakép, a szöveg, a hangmagasság tiszta intonációja, a szöveg hangzóinak a beszédnél sokkal intenzívebb megformálása, a ritmus, a zenei mondanivaló, az emocionális kifejezés, a karvezetővel és az énekes társakkal való teljes együttműködés és alkalmazkodás hozzájuk), a személyiséget teljesen megmozgatja. Mindeközben nem hanyagolható el az az esztétikai élmény, ami a művészeti tevékenység velejárója, valamint a művészet-, és kultúrtörténeti ismeretanyag, ami ily módon „testközelből” sajátítható el.

A munkát az is meghatározza, hogy mindez ne legyen kizárólag öncélú, hanem másoknak is örömöt tudjon a kórus szerezni éneklésével, az ünnepek vagy a liturgia szépségéhez, fényének emeléséhez az énekkar is hozzá tudjon járulni. A kórus hHitvallása szerint az éneklés célja Isten dicsérete a mások és a az énekesek saját örömére.

Ezért a félévi munkát elsősorban a Jezsuita Nyolcas-okra (vasárnap esti 8 órás mise a Mária utcai templomban) és a Te Deum-ra való készülés határozza meg, de ebben a félévben már az őszi Veni Sancte-ra is kell készül a kórus. A szentmisékre teljes, négy tételes Ordináriomot tanulnak, most Richards Dubra Missa Simplex-ét fogják venni, a Proprium tételeket pedig az egyházi év ünnepkörei szerint válogatják, ami további 4-5 darabot jelent. Ez a heti egy foglalkozás igencsak feszített tempójú kihasználása.

A liturgiában való éneklés nagy felelősség, ezért a minőségi munka – tiszta intonálás, a hangszín szépsége, egységes kórushangzás, intenzív, átélt kifejezőerő, amely nem színpadias, hanem az ima alázatának erejével hat – a legfőbb célja a kórusnak.